Olta İle Balık Nasıl Tutulur ?

Olta ile balıkçılık günümüzde en popüler hobilerden biri. Ne zaman televiyonda İstanbul görüntüleri görsek Galata Köprüsü ve sıraya dizilmiş onlarca balıkçı en güzel görüntüyü oluşturur.

Olta ile balık tutmak zevklidir. Sıkıntıyı stresi alır. Hele ki doğanın içine gidiyorsanız bütün dertlerinizi geride bırakırsınız. Sabrı da öğretir insana. Sabır işidir balıkçılık. Dingillik ve sakinliktir. Ömrüne ömür katar insanın .

Olta ile Balıkçılık yapmak için ilk önce nerede balıkcılık yapacagımızı belirlemek en mantıklı davranışlardandır. Tatlı su(gölet-akarsu-dere-nehir-ırmak-çay-baraj-vb.) mu yoksa denizdemi avlıyacagınızdır. Tabi ki istediginiz yerde avlana bilirsiniz ama fakat kullanacak olacagımız oltalarımız farklı olacaktır .

Tatlı Su Balıkçılığı :

Derelerde, Gölette, akarsuda, nehirde, ırmakta, çayda, barajda, vb.  yerlerde yapılan balıkçılık türüdür. Tatlı sularda yaşamakta olan Sazan, yayın, turna, alabalık, sudak, kasna, bıyıklı, vb. Balık türlerinin avcılıgı tatlı suda olur. Tatlı sularda tatlı su avcılıgı için tasarlanmış kamış ve makineler kullanılmalıdır. Sazan kamışı kategorisinde size uygun kamış veya olta mutlaka bulundurmalısınızdır.

Sudak, alabalık, kasna, turna gibi balıkların avı içinse minispin tarzı dere ve göllerde at çek için uygun kamışlar alınmalıdır. Çünkü bu balıklar kaşık ya da sahte yeme gelmektedir.

Deniz Balıkçılığı :

Deniz balıkçılıgını ikiye ayarabilirsiniz. Tekneden ve ya kıyıdan. Kıyıdan avlanmak surf kamışları tercih etmeliyiz. Mümkün oldukça uzağa atabilmek bu kamışlarda mümkün. Tekne için farklı seçenekler söz konusu ama nasıl bir tekne ile açılacagınızda önemli.

Tekneniz küçükse kuçük olta almalısınız. Yoksa oltanız sağa sola çarparak zarar görebilir ve bu zevk sizin için bir anda işkenceye dönüşebilir. Büyük tekne ile açılacaksanız tekneye, açılacağınız derinlige ve avlanmak istediginiz balıgın cinsine göre seçim yapmalısınız.

Emeğe sayğı açısından yorum yapmayı unutmayınız lütfen.

Www.Panel27.Com Adına Oltanızla size iyi avlanmalar .

panel27

 

Panel 27
15 Kasım 2015

Henüz yorum yapılmamış.


Yorum YapCaptcha loading...

Tıkla Skypemizi Ekle
Online Destek
Satlık Domainler
kategoriler
Hit Yazılar
etiketler
Yandex.Metrica esmermelegim.com