Evet Arkadaşlar bugün ki konumuz,

Okey nasıl oynanır ve kuralları nelerdir ?

Okey nasıl oyananır ? Okey oynamak istiyorum diyip, okey bilmiyorsanız sizlere ayrıntılı sekilde oyun nasıl oynanır onu anlatacağız .

Okey 106 adet özel okey seti taşı ve 4 adet ıskata ile oynanır . En az 2 en fazla 4 kişi ile oynana bilen bu oyunda, bir adet altı yüzlü zar olması kesinlikle gereklidir. Oyuncular ilk olarak masada taşları karıştırırlar ve 5’er li olarak dizerler . 105 adet taş 5 ‘ erli şekilde dizilir ve belirli bir düzen şeklinde, oyun taşlarının dağıtımını yapacak kişinin önüne konulur . Orta da kalan 106 cı taş ise, okey belirlendikten sonra onun eksiğini kapatacak taş olarak kullanılır .

Dağıtım yapacak kişi iki el zar atışı yapar. Dağıtıma nereden başlıyacağını belli etmek amacı ile yapılan zar atışlarından birincisi, 5’erli perlerden hanğisinden başlıyacagını tayin eder. İkinci zar sonucu ise , 5’erli perlerden hangisinin o elki okey taşı oldugunu belirler. Bu bağlamda zar atışları önemlidir. Okey taşı olarak 5’erli perin en üstüne konulur ve taş servisi başlatılır.  Okey açılmıi olan taşın bir üst rakamıdır. Örnegin açılan taş SARI 8 ise bu el boyunca okey taşı SARI 9 olarak devam eder.

Okey taşı tahin edildikten sonra, dağıtımı yapan kişinin sıra ile taş servisi işlemi başlar .

Okey taşının hemen sağındaki ilk 5’li sağ taraftaki oyuncuya verilir. 4 set dizi atılır ve sıradaki 5’li ikinci oyuncuya servis edilir. Aynı sistematik oyunculara 10 taş servisi edilene kadar devam edilir. Son setserviste ise, dağıtım oyuna başlıyacak oyuncuya 5 taş, diger oyunculara ise 4 taş şeklinde yapılır. Ve ortaya oyuncuların çekmesi için , en az 10 okey taşı kapalı olarak konulur.

pannn

Panel 27
16 Kasım 2015

Henüz yorum yapılmamış.


Yorum YapCaptcha loading...

Tıkla Skypemizi Ekle
Online Destek
Satlık Domainler
kategoriler
Hit Yazılar
etiketler
Yandex.Metrica esmermelegim.com